Sun. Sep 15th, 2019

VIDEO/ Kur Berisha akuzonte Metën për vjedhjen e floririt në Krabë: “Ai nuk quhet Ilir Meta por Ilir floriri, të japë urgjent dorëheqjen!

Ish-kryeministri Sali Berisha ishte i pari që hodhi akuza në drejtim të presidentit aktual Ilir Meta se kishte vjedhur floririn në Krabë dhuke e akuzuar si shkaktarin e kësaj vjedhje shtetërore.

Ngjarja

Vjedhja ndodhi gjatë marsit dhe prillit 1997. Sipas policisë vjedhja u krye nga banorë të Krrabës. Në mungesë të autoritetit të shtetit, ata kanë shpërthyer portat e tunelit dhe e kanë kryer vjedhjen në disa ditë.

Vjedhja e thesarit u konstatua vetëm në shtator të vitit 1998. Menjëherë filluan arrestimet dhe 5 persona nga Krraba u dënuan për vjedhjen.

Pjesa e mbetur e arit u transportua në Tiranë. Roja i tunelit, Blerim Haka bashkëpunoi me hajdutët. Në proçesin e hetimit u morën në pyetje edhe ushtarakë.

Në vitin 2008 u zbuluan 367 kg ar nga thesari i Krrabës me vlerë 2.7 milionë euro nga Policia e Shtetit duke i rihapur rrugë hetimeve.

Siç deklaruan të arrestuarit ari i përkiste Thesarit të Shtetit, por ata e kishin në Tiranë. Kjo sasi floriri kishte ardhur nga jashtë.

Siç duket ari në fillim është transportuar jashtë. Njëri nga të dënuarit pretendon se ari u grabit në dhjetor të vitit 1999.

Me poshte video e sjelle nga TCH:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com