Ballina Lifestyle Arti në zi/ U shtrua në spital para disa ditësh, ndahet nga...

Arti në zi/ U shtrua në spital para disa ditësh, ndahet nga jeta aktori i njohur italian, shumë i dashur edhe për publikun

30

Një lajm i trishtë ka ardhur për botën e artit. Është ndarë nga jeta në moshën 80-vjeçare aktori i njohur italian Gigi Proietti.

Proietti, i cili do të festonte 80-vjetorin me 2 Nëntor, ishte shtruar në spital prej disa ditësh pasi shfaqi probleme me zemrën, por gjendja e tij u përkeqësua të Dielën.

Mjeshtri i kinemasë, teatrit dhe televizionit, me mbi 50 vite karrierë ka interpretuar në 33 drama, 42 filma, 51 shfaqje teatrore, 37 prej të cilave si regjisor, si dhe ka regjistruar 10 albume si solist dhe drejtuar 8 opera.

Ai bëri debutimin e parë në moshën 14 vjeç si një shtesë në ” Il nostro campione”, një film nga Vittorio Duse nga 1955. Disa vjet më vonë, në 1964, ai luajti “”Se permettete parliamo di donne” nga Ettore Scola. Tre vjet më vonë ai u pikas nga Tinto Brass, për herë të parë si aktor kryesor në L’urlo.