Ballina Bota Atentatori i Robert Kenedit qëllohet në b.urgun e Kalifornisë

Atentatori i Robert Kenedit qëllohet në b.urgun e Kalifornisë

35

Personi që v.rau Robert Kenedin mëse gjysmë shekulli më parë u gjet i qëlluar me t.hikë në një b.urg të Kalifornisë. Autoritetet e identifikuan viktimën si Sirhan Sirhan, i cili ka qenë në burg për më shumë se 50 vjet për v.rasjen e Kennedit gjatë garave presidenciale në vitin 1968.

Autoritetet thanë se personi i q.ëlluar me thikë ndodhet në spital dhe është në gjendje të qëndrueshme.

Sirhan, i cili është 75 vjeç, e qëlloi Kenedin në kuzhinën e Hotelit Ambasador në Los Angeles, menjëherë pasi politikani shpalli fitoren në zgjedhjet paraprake presidenciale të demokratëve në shtetin e Kalifornisë. Kenedi v.diq të nesërmen.

Sirhan Sirhan u shpall fajtor për v.rasjen, por dënimi i tij me v.dekje u ndryshua më vonë në b.urgim të p.ërjetshëm.