Ballina Sport Dhe njeriu më i shpejtë në botë nuk i ikën dot koronavirusit,...

Dhe njeriu më i shpejtë në botë nuk i ikën dot koronavirusit, Usain Bolt del pozitiv pas festës së ditëlindjes

27

Njeriu më i shpejtë në botë, xhamajkani Usain Bolt (34), nuk ka “shpëtuar” dot nga koronavirusi.

Ish-superylli i atletikës ka rezultuar pozitiv me koronavirus, dhe nuk është e qartë nëse ka shfaqur simptoma.

Ai do të kalojë dy javët e ardhshme në izolim. Disa ditë më parë, Bolt festoi datëlindjen e 34-të me një festë surprizë të organizuar nga partnerja e tij, Cassie Bennett.

Në festë morën pjesë shumë emra të njohur dhe të njohur si ylli i futbollit anglez Rahim Sterling nga Manchester City dhe sulmuesi i Bayer Leverkusen Leon Bailey. Me sa duket ai u infektua në festë.

Bolt është i vetmi sprinter në histori që fitoi medalje të arta në 100 dhe 200 metra në Lojërat Olimpike tri herë me radhë.

Ai së pari pati sukses në vitin 2008 në Pekin, dhe e përsëriti në vitin 2012 në Londër dhe 2016 në Rio de Janeiro. Fitoi gjithsej tetë medalje të arta olimpike dhe mban rekorde botërore në 100 dhe 200 metra – 9.58 dhe 19.19.