Ballina Aktualitet Dokumenti: Basha, drejtor i Zyrës Biografike Serbe, ku “kopsiteshin” dosjet e luftëtarëve...

Dokumenti: Basha, drejtor i Zyrës Biografike Serbe, ku “kopsiteshin” dosjet e luftëtarëve të UÇK. Vartës Argita Berish

17

Faktet janë të shumta për përfshirjen e Lulzim Bashës në përgatitjen dhe kopsitjen e dosjeve për krime lufte ndaj ish komandatëve të UÇK, që tashmë kanë qënë dhe janë në Hagë të gjithë.

Pavarësisht se një ditë më parë ish-kryeprokurori i EULEX John Clint Ëilliamson, teksa ka rrëfyer darkat me Lulzim Bashën tentoi ta impostonte hetimin e Thaçit, Haradinajt dhe ish liderëve të tjerë të UÇK pas vitit 2011 kur Basha ka qënë kryetar bashkie e Tiranës, e vërteta është se Basha i ka kopsitur doisjet sa ka qënë në Kosovë.

Ramush Haradinaj pëer herë të parë në Hagë kla shkuar më 8 mars 2005, duke dhënë dorëheqjen si kryemninistër, dhe dosja kishte dhe firmën e Luli Bashës.

Por një dokument tjetër i vitit 2004 verteton më së miri se Lulzim Basha ka kryer dhe një detyrë paralele, që ka të bëjë me atë të Zyrës Biografike Serbe. Ishte drejtor në atë kohë.

Gazeta “TemA”, ka botuar kohë më parë një dokument shkresor që provon faktin, se në vitin 2004, ka qënë kunati i Lulzim Bashës, Erion Isufi ai që është emëruar funksionar, me detyrë “Asistent juridik”, pjesë e stafit të zyrës së posaçme, të Tribunalit Hetimor të krimeve të luftës në Kosovë, me qendër në Beograd-Serbi, ku drejtor ka qenë Lulzim Basha.

Pra kunati, ka qenë vartës i tij dhe dokumenti provon se në 20 vitet e fundit, pra qysh nga viti 1998 e deri sot, ai dhe Basha, kanë qenë përherë bashkë. Kjo sugjerohet nga dokumenti i zbuluar nga portali “Pamfleti”, të botuar dhe në gazetën “TemA” dhe që po e risjellim sërish në kushtet e reja që janë kriujuar pas burgosjet së Thaçit, Krasniqit, Veselit dhe Selimit në Hagë dhe kundërshtimeve të Lulzim Bashës ndaj këtyre fakteve kokëforte .

“Siç dihet, Zyra Biografike Serbe, për hetimin e krimeve të luftës në Kosovë, ku drejtor ishte Lulzim Basha, Zv.drejtore Argita Malltezi, Sekretare Aurela Isufi (gruaja e Bashës) dhe Asistent Juridik Erion Isufi (Kunati i famshëm i Bashës), hartonte dosje të zeza krimesh, kundër luftëtarëve e komandantëve të UÇK, në favor të Serbisë, të cilat, Beogradi i depozitonte në Gjykatën e Hagës, si provë, që kosovarët ishin vrasës të serbëve dhe jo serbët, vrasës të kosovarëve”, shkruan portali.

Me këto dosje, janë përndjekur, arrestuar, gjykuar e dënuar, 57 luftëtarë dhe komandantë të UÇK, mes tyre dhe Ramush Haradinaj dy herë dhe tashmë ish komandantët e tjerë, që përkon me udhëheqjen politike të Kosovës së pasluftës.

Ndërkohë që janë në “listën e zezë” serbe edhe 513 luftëtarë të tjerë të UÇK, të skeduar për krime ndaj serbëve, prej dosjeve të hartuara nga treshja që dejton PD-në, Lulzim Basha, Argita Berisha Malltezi, Aurela Isufi-Basha dhe Erion Isufi.

Duke u njohur me faktin, që Erion Isufi dhe Lulzim Basha, kanë qenë bashkë tek “VEFA” në Tiranë, bashkë me studime universitare në Holandë, të paguara nga “Soros”, bashkë në zyrën speciale të dosjeve të luftës në Beograd dhe prej vitesh vitesh janë bashkë, në kupolën dhe majën e drejtimit të PD, nuk ka asnjë hije dyshimi, se kush i ka sjellë, përse i ka sjellë dhe kush i mban, në krye të kësaj partie.

Eshtë koha që Lulzim Basha si ish shefi i Kunatit të tij Isufi, të vajzës së Sali Berishës, Argita Malltezi dhe gruas së tij Aurela, të na japë një shpjegim shterrues në lidhje me drejtimin e këtij institucioni që ka mbledhur fakte për hesap të serbëve vetëm kundër UÇK.(TemA)