Ballina Aktualitet “Edi ndofta asht i çmendur”, personazhi i njohur shqiptar e ‘thumbon’ hapur,...

“Edi ndofta asht i çmendur”, personazhi i njohur shqiptar e ‘thumbon’ hapur, reagon kryeministri Rama dhe shpreh dëshi

17

Kryeministri Edi Rama pa publikuar pak minuta më parë një status të aktorit të njohur me emrin Çun Lajçi, i cili teksa ‘thumbon’ kryeministrin Rama shprehet pro ndërtimit të teatrit të ri.

Rama teksa e përgëzon për fjalët që ka shkruan shprehet se shpreson që një ditë ta takoj Çunin e Bjeshkëve

“ÇUN LAJÇIN e njoh si Çuni i Plisit të Bardhë e i një “grushti dhé”, ai që lidhi me një fill emocionesh unike diasporën shqiptare me tokën amë që digjej nga lufta dhe u kthye përmes artit të tij, në ikonën shpirtërore të popullit gjatë asaj kohe të mallkuar…

Po ta njihja personalisht apo po të mos më kishte thumbuar edhe mua në rreshtat bashkëlidhur, nuk do ta postoja këtu çka ai ka postuar me një vrazhdësi kaq të kthjellët, mbi këtë sherrnajën vulgare për një godinë të gabuar që u shemb me një vonesë dhjetra e dhjetra vjeçare!

Uroj ta takoj Çunin e Bjeshkëve të Namuna kur të hapim dyert e Teatrit të Ri Kombëtar, i cili nuk do të jetë si ai i Shkupit nga forma neoklasike e zgjedhur për arsye ideologjike, por padiskutim do të jetë një Teatër Kombëtar që do të hyjë në listën e teatrove më të bukur europianë të ndërtuar në kohët moderne?”, shkruan kryeministri Edi Rama.