Ballina Sport Europa League: Pas shortit te raundit te dyte, hidhet shorti për raundin...

Europa League: Pas shortit te raundit te dyte, hidhet shorti për raundin e tretë, ekipet shqiptare njohin rivalët nëse kaloj

24

Ekipet shqiptarë për herë të parë në bllok shkruan historinë në këtë edicion në kupat e europës duke siguruar të katërta kualifikimin. Ky është vetëm fillimi pasi të katër ekipet, Tirana, Kukësi, Teuta dhe Laçi treguan se kanë potencialin e duhur për të shkuar më tjetër.

Nëse për Tiranën goglat u treguan bujare duke siguruar direkt kualifikimin për në fazën “play off” në Europë League, tre ekipet e tjera duhet të bëjnë llogaritë më rivalë shumë të vështirë, në letër thuajse të pamundur.

Në Nion të Zvicrës, ekipet kuqezi njohën rivalët e tyre në turin e tretë, gjithnjë nëse arrijnë të kalojnë më tej. Për Kukësin mund të konsiderohet short me fat pasi nëse kalojnë pengesën e madhe që quhet Volfsburg, në turin e tretë do të përballen me ukrainasit e Desnas.

Teuta do të luaj në turin e tretë me fituesin e çifti Lokomotiva Tbilis-Dinamo Moska, nëse kalojnë spanjollët Granadës. Laçi, i cili luan me Hapoel Ber Shevën, do të gjejë në raundin e tretë fituesin e Koleran-Madhëruell. /BalkanWeb