Ballina Aktualitet Fico: Aktualisht rreth 20-25% e kapaciteteve spitalore janë të lira. Karantina opsioni...

Fico: Aktualisht rreth 20-25% e kapaciteteve spitalore janë të lira. Karantina opsioni i fundit

17

Drejtuesja e ISHP-së, Albana Fico deklaroi sot në mbledhjen e Komitetit Teknik të Ekspertëve se situata e COVID-19 po monitorohet si edhe ecuria e epidemisë në vend ndërsa vijon puna për testimin, gjurmimin dhe izolimin e rasteve te dyshuara dhe kontakteve te tyre.

Në një deklaratë për median drejtoresha e ISHP-së Albana Fico tha se aktualisht rreth 20-25% e kapaciteteve jane ende te lira ne kater strukturat e dedikuara per trajtimin e rasteve nderkohe qe skenaret e perfshirjes se spitaleve rajonale jane gati ne momentin qe do kete ezaurim te kater spitaleve Covid.

Më tej Fico u përgjigj se situata është në monitorim të vazhdueshëm dhe për momentin përjashtohet një mbyllje e Shqipërisë.

“Kjo është një situatë e cila vlerësohet në dinamikën e vet. Sot që flasim opsioni i mbylljes së Shqipërisë do të ishte opsioni i fundit.

Sa i përket ecurisë së indikatorëve që masin situatën ne jemi akoma në momentin që ndërhyrjet e bëra do të na lejonin që të vijojmë, duke monitoruar javë pas jave.

Vlerësimi i mbylljes është i parashikuar, nuk është se nuk e kemi parashikuar skenarët që ne ndodhemi sot, mesa ju kujtoj kemi qenë tejet të qartë se ezaurimi i kapaciteteve spitalore është element i rëndësishëm për të konsideruar vijimësinë e masave drastike për mbylljen e lokaleve apo të përgjithshme”, tha ajo.

Deklarata

Komiteti Teknik i Ekspertëve po monitoron me vëmendje situatën e COVID 19 dhe ecurinë e epidemisë në vend ndërsa vijon puna per testimin, gjurmimin dhe izolimin e rasteve te dyshuara dhe kontakteve te tyre.

Ashtu sic kemi bere me dije cdo dite ne raportimin ditor, situata mbetet e kontrolluar por ne nje nivel risku te shtuar per arsye te rritjes se rasteve positive ditore shprehur qarte me nje rritje te incidences 14 ditore ne 243 raste per 100 mije banore. Numri total I rasteve aktive ka pesuar rritje ne 504 per 100 mije banore.

Numri i pacienteve ne spitale ka pesuar rritje krahasuar nje jave me pare.

Ne tre spitalet covid jane shtruar 406 paciente. Aktualisht rreth 20-25% e kapaciteteve jane ende te lira ne kater strukturat e dedikuara per trajtimin e rasteve nderkohe qe skenaret e perfshirjes se spitaleve rajonale jane gati ne momentin qe do kete ezaurim te kater spitaleve Covid.

Terapite intensive kane nje numer te qendrueshem te pacienteve ne kujdes intensive. % e humbjes së jetëve në raport me numrin e të prekurve eshte 2,2%.

Komiteti teknik i eksperteve pas masave me intensitet të moderuar, me kufizimin e lëvizjes pas orës 22:00 dhe kufizimit te të aktivitetit të bareve dhe restoranteve pas oren 22 te darkes, nisur nga vleresimi ne dinamike i situates, ka vleresuar se eshte e nevojshme te kete masa shtese te intensitetit mesatar per te frenuar perhapjen e infeksionit.

Ne mbledhjen e fundit, Komitetin Teknik i Eksperteve, pasi kemi analizuar situaten dhe risqet, ecurine e epidemise ne vend dhe pergjigjen e qytetareve ndaj masave te ndermarra dhe kemi vendosur:

Te ndalohen grumbullimet me me shume se 10 persona ne vende te hapura dhe te mbyllura

Te ndalohen mbledhjet partiake dhe tubimet

Konferencat, ceremonite e festave, ceremonite martesore dhe organizimet pertej familjare te ceremonive mortore, deri ne nje urdher te dyte

Te nderuar qytetare

Edhe një herë ju drejtohemi me thirrje secilit prej jush, per te zbatuar rregullat e vendosura:
Vendoseni maskën
Ruani higjienën
Mbani distancë nga të tjerët që nuk janë familjarët tuaj
Kufizoni kontaktet sa me shume

Secili prej nesh e ka ne dore te frenoje perhapjen e epidemise. Vetëm me bashkëpunim qytetarë-autoritete, mund të kufizohet përhapja e koronavirusit.

Respektoni rregullat, kontribuoni për kufizimin e përhapjes së covid19, për të ulur mbingarkesën në spitale, për të ruajtur shëndetin tuaj dhe të familjeve tuaja.

(TemA)