Ballina Sport “Gazzeta Dello Sport” speciale për Marash Kumbullën: Një luftëtar që nuk dorëzohet...

“Gazzeta Dello Sport” speciale për Marash Kumbullën: Një luftëtar që nuk dorëzohet kurrë

27

Marash Kumbulla është duke fituar edhe Romën. Pasi i mahniti të gjithë në Verona, tashmë mbrojtësi i kombëtares po tregon vlerat e tij edhe me verdhekuqtë teksa pavarësisht se nuk është detyra e tij ka gjetur golin në dy takime radhazi duke i dhuruar italianëve pikë të rëndësishme mes Europës dhe kampionatit.

Kështu, edhe një nga prestigjiozet si Gazzeta Dello Sport, ka analizuar më në detaje 20-vjeçarin duke theksuar se tetori është muaji i tij, teksa shprehen se fokusi i tij është vetëm te futbolli.

“Në këtë kohë, një vit më parë, Marash Kumbulla e kishte kuptuar sa e komplikuar ishte Serie A. Në shtatë ndeshje kishte shënuar një gol dhe kishte marrë një karton të kuq. Sapo ishte futur në botën e të rriturve. Sot, e ka kuptuar edhe sa e komplikuar është të bësh një kapërcim nga një qytet i vogël si Verona në një metropol si Roma, edhe pse ai po e menaxhon në mënyrën më të mirë.

Ndërkaq, në fushë, ai nuk dorëzohet edhe pas një gabimi (siç ishte në rastin e golit të Ibrës), ai vazhdon të luajë me siguri dhe me kalimin e minutave i vendos gjërat në rregull. Jashtë fushë ka vendosur të mos humbasë në trafik dhe zhurma, kështu ai ka marrë një shtëpi pesë minuta larg Trigorias (qëndra stërvitore e Romës). Jo ngatërresa për të ardhur në stërvitje, jo ngatërresa për të shkuar në shtëpi.

Në moshën 20-vjeçare, ai mendon vetëm për futbollin. Dhe faktet janë në anën e tij, ai tashmë i ka dhënë Romës tre pikë. Dy pikë në ndeshjen ndaj Jang Bojs duke kthyer barazimin në fitore dhe një pikë me Milanin duke kthyer humbjen në barazim. Dy gola në pesë ndeshje, të cilat zbulojnë se përveç mbrojtjes nuk e ka problem të tregojë veten edhe në ofensivë kur nevojitet”.

Periudha e artë- “Tetori është muaji i tij i preferuar. Një vit më parë ai debutoi me kombëtaren, para pak javëve luajti po me kombëtaren nga minuta e parë dhe në këtë muaj ka shënuar tre gola mes Romës dhe Veronës(shënoi kundër Sampdorias në 2019). Sidoqoftë, Kumbulla nuk kërkon të ndalojë, ai e di se nga e enjtja rikthehet Smolling.

Ai, Ibanez dhe Mançini do të luajnë për dy vende, mirëpo edhe anglezi Smolling nuk mund t’i luajë të gjitha ndeshjet. Prandaj duhet të vazhdojë në këtë rrugë, duke limituar gjithsesi gabime në mbrojtje, megjithatë në këtë sens prezenca e Smolling mund ta ndihmojë”.

Maturimi- “Edhe pse në moshën 20-vjeçare, djaloshi duket shumë i maturuar ashtu siç tregon edhe autokritika pas ndeshjes me Milanin. “Mund të përmirësohem në shumë aspekte, bëra një gabim që mund ta evitoja, megjithatë për fat e kompesova duke shënuar”, ishin fjalët e Kumbullës.

Goli kundër Milanit e bëri ndër katër mbrojtësit e lindur në vitin 2000 që shënon në pesë ligat kryesore të këtij sezoni. Kushedi, nëse në vitin e kaluar kur luante ndeshjet e para mes të mëdhenjve me Veronën, kishte imagjinuar se në 12 muaj do të kishin ndodhur kaq shumë gjëra”, mbyllej përshkrimi për Kumbullën nga prestigjiozja Gazzeta Dello Sport.