23/05/2020

Ish roja i Teatrit, Budina duhet ta mësoi: Teatrin Migjeni e ka rindërtuar si monument kulture qeveria Rama, por nuk ishte is

budinaaaaa-600x325-1.png

Roja i shkarkuar i ish teatrit Robert Budina ka folur nga Shkodra aty ku Aleanca po mbledh firmat për peticionin e rindërtimit të Teatrit Kombëtar. Budina thotë se Teatri ishte dëshmori i parë i rënies së demokracisë prandaj dhe ka një sensibilizim të madh jo vetëm në Shqipëri por gjithë Europën.

Ai ka vlerësuar Shkodrën për ruajtjen me fanatizëm të objekteve të vjetra si Teatri ”Migjeni”.

”Ne kemi përdorur gjuhen e kultures, mencurise dhe jo armes. Ka nje sensibilizim ne gjithe europen jo vtm ne shqiperi. I lumtur qe kam ardh ne qytetin e demokracise qe kane dhene jeten martire dhe jo vetem. Teatri komb ishte deshmori i pare i renies se demokracise. Ta rikthejme teatrin sic ishte. Kemi hapur nje ceshtje juridike pasi shembi teatrin duke qene artist Brenda. Detyra jone me e veshtire.

Ne teater thuhen te vertetat, Shkodra ka ruajtur me fanatizem objektet e vjetra. Teatri migjeni ,teatri klasik.”- tha Budina. Por Budina i vogel që di pak dhe hiqet sikur di shumë duhet të mësoi se ai teatër dhe trashgimia kulturore e Shkodre u gjallërua dhe u rikonstruktua nga qeveria Rama, muzera ,kisha deri tek stadiumi i ri ndërkombetarë.

Ja çfarë deklaron Rama me 12 Gusht 2016

“Rilindja Urbane në Shkodër! Pas Muzeut të ri Kombëtar Marubi dhe stadiumit të rilindur me standarde europiane, edhe teatri “Migjeni” i Shkodrës po transformohet nga një gërmadhë e rrezikshme (ku vetëm Zoti e di si nuk ka ndodhur ndonjë aksident tragjik, në një godinë të sigurt e të restauruar tërësisht të Trashëgimisë sonë Kulturore” , shkruan Rama./Ekskluzive.al

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com