Ballina Aktualitet Koronavirusi, Basha ‘konspirativ’: Fatura për një person 1.2 mln lekë, Rama po...

Koronavirusi, Basha ‘konspirativ’: Fatura për një person 1.2 mln lekë, Rama po rrit qëllimisht infeksionet

27

Sipas kryetarit të PD, Lulzim Basha pacientëve me COVID që mjekohen në shtëpi u shkon fatura deri në 1.2 milionë lekë për person.

Në një intervistë për Oranews, kryedemokrati u shpreh se paratë e buxhetit duhet të injektohen në mjekësi.

“Padiskutim që buxheti i çdo qeverie edhe i qeverisë më të pasur është i kufizuar. Është si vendos qeveria t’i harxhojë ato para.

Dhe ajo që kemi denoncuar veçanërisht këto javët e fundit, keni parë që paratë që duhej të shkonin për të blerë më shumë testime, për të bërë më shumë testime, paratë që duhej të shkonin për të rritur pagat e mjekëve dhe të infermierëve, për t’u dhënë atë bonusin e famshëm, se edhe ata janë të lodhur janë të rraskapitur.

Kanë qenë të rraskapitur për 6-muaj. Imagjinoni tani që në vend të 20 apo 30 pacientëve në ditë duhet të përballojë 60,70 pacientë në ditë. Edhe ata në spitalet COVID edhe mjekët e familjes.

Po kështu kemi të bëjmë me segment të tëra të popullsisë, familjarë të të cilëve janë të sëmurë me COVID apo vetë pacientët, nuk kanë para për të blerë paketën e ilaçeve.

Sot prapë me mjekët e familjes u vërtetua ajo që kemi thënë prej kohësh që paketa shkon nga 200 mijë lekë të vjetra deri në 1200 mijë lekë për një person të vetëm. Imagjinoni në qoftë se janë dy.“, tha Basha.

Basha u shpreh se Rama në mënyrë të qëllimshme po bën pak testime dhe aktivisht po ndihmon në përhapje e virusit.

“Njerëz në këto momente po përdoren për të mbuluar dështimet e Ramës, të cilit i ka dalë pandemia jashtë kontrollit.

Rama në mënyrë të qëllimshme po i mban të ulët dhe aktivisht po ndihmon në përhapje e virusit, prandaj qeveria ka përgjegjësi politike për këtë situatë.