Ballina Aktualitet Kryetar Nderi? Kush është aktori i madh që “Nisma Thurje” po e...

Kryetar Nderi? Kush është aktori i madh që “Nisma Thurje” po e përdor për tu hedhur “hi syve” atyre

26

Pano Soku ish drejtori i Financave të Agjencisë Kombëtare të Burimeve Natyrore ku drejtor i madh ishte hajduti Besian Pesha dhe kryetari dhe tutori i tyre Ilir Meta deklaroi, se partia që do krijojnë hajdutët e rënë nga fiku shpejt, për shkak të babëzisë, mxitimit për tu pasuruar dhe pabesisë ndaj tutori Ilir Meta, do fusin në gjirin e tyre edhe Rudina Hajdarin.

Panajotis deklaroi me mburrje se partia e tyre nuk do ketë kryetar por vendimet do merren kolegjiale dhe se as Rudina dhe askush tjetër nuk do drejtojnë. Partia nëse mbledh firmat me ndihmën e Rudinës, do ketë kryetar honorifik një aktor të madh, që nëse e pranon duhet të ketë lajthitur nga trutë.

Por kush është Panajotis Soko që përdor emrin e aktorit për të ndryshuar imazhin e tij dhe bashkëpuntorëve të tij dhe kush doo jetë aktori që do u bashkohet hajdutëve

Panajot Soko, i njohur ndryshe edhe si Pano Soko, në fakt ka një histori të gjatë me të punuarin në dikasteret e shtetit. Për disa vite, ai dhe miku i tij i ngushtë, Besjan Pesha, ish zyrtar i LSI-së, (sot që të dy drejtojnë Nismën Thurje) kanë shërbyer në qeverinë e Sali Berishës nga viti 2009 deri në vitin 2013, kohë kur janë shkarkuar nga detyra si të akuzuar për korrupsion, dëm ekonomik, dhe janë kallëzuar në Prokurori nga ILDKP-ja për fshehje të pasurisë.

Nëse Besjan Pesha njihet për periudhën kur drejtonte Agjencinë Kombëtare të Burimeve Natyrore (AKBN) nga viti 2011 deri në nëntor të 2012 (i emëruar nga LSI), kohë në të cilën u shkarkua për korrupsion dhe krim ekonomik, veçanërisht lidhur me minierat e kromit në veri dhe naftën në jug të vendit, për mikun e tij, Pano Soko, pak vetë e dinë se edhe ai ka shërbyer në AKBN, një nga agjencitë më të lakmuara për arsye se merret me çështjet e naftës.

Nga viti 2009 deri në vitin 2011, Soko ka punuar si përgjegjës i sektorit të buxhetit në Ministrinë e Financave të drejtuar nga ish ministri Ridvan Bode, e më pas në korrik 2011, së bashku me Besjan Peshën, i cili në të njëjtën kohë u emërua drejtor i AKBN-së, Soko si njeriu i ngushtë i tij, mori postin e drejtorit të Financave të agjencisë së burimeve natyrore.

Soko u shkarkua nga detyra në korrik 2013, me ardhjen e qeverisë së re, por ai nuk do t’i shpëtonte akuzës së Inspektoratit të Lartë të Deklarimit të Pasurive, i cili një vit më pas do ta kallëzonte penalisht në Prokurori për fshehje të pasurisë, bashkë me një sërë zyrtarësh të tjerë të qeverisë Berisha.

Gjithashtu, Soko është edhe një nga aksionerët e kompanisë Transoil Group sh.a, e specializuar në menaxhimin e naftës dhe hidrokarbureve, e cila ka operuar në fushën e Visokës që nga shkurti 2012

Por kush është aktori që do përdoret nga këto palaço për tu bërë makiazh ftyrave të tyre dhe lavazh atyre që nuk i njohin?! Aktori që do përdoret nga këta klloun është Mirush Kabash, i cili pas një periudhe të gjatë ne shtrat,, më në fund ka arritur ta mposhtë sëmundjen dhe është në gjendje të mirë shëndetësore.

Aktori Kabashi njihet si një nga përkrahësit më të flaktë të PD-së por çuditrisht nuk dih,et arsyeja sepse kurrë nuk është vlersuar nga ajo forcë politike kur ishte në pushtet. Mirëpo tani shikojmë me keqardhje se si ca hajdutë ordiner që ka vite që notojnë në llumin e pushtetit krimanal të PD-së dhe LSI-së kanë gjetur kohën dhe vendin për tu tallur me aktorin e madh, duke e bërë kryetar honorifik nderi parti.

Do ndjenim keqardhje, nëse aktori do e lejonte veten të prdorej në këtë moshë, nga partia Thurja e të shthururve nga trutë. Zoti i dhëntë mend dhe shëndet Mirushit! /Ekskluzive.al