Ballina Kuriozitete Larja e rrobave paska një sekret: Ja ç’duhet të bëni para se...

Larja e rrobave paska një sekret: Ja ç’duhet të bëni para se t’i fusni në lavatriçe, do ju dalin akull të bardha,

71

Ka disa gjera qe na bejne nervoze kur behet fjale per pastrimin. Njollat e bardha qe lene detergjentet tek veshjet me ngjyra eshte nje prej tyre. Ne kete artikull do te lexoni nje truk i cili do t’ju shpetoje nga ky shqetesim.

Ndiqni keshillen tone qe veshjet te mos ju behen me me njolla te bardha. E vetmja gje qe duhet te beni eshte te shtoni pak piper te zi ne lavatrice.

Vendosni rrobat te lahen ne programin e caktuar dhe shtoni nje luge kafeje piper te zi i cili gjithashtu forcon ngjyrat e veshjeve tuaja.

Ne lavatrice mund te shtoni edhe nje tablete per lavastovilje pervec piperit te zi.

Ta pakten nje here ne muaj ekspertet keshillojne te shtoni në lavatriçe një deri në dy tableta lavastoviljeje, të vendosni lavatriçen në 90 grade dhe të bëni një larje bosh. Kjo procedure do te beje qe lavatricja juaj te zgjase me shume.