Ballina Aktualitet Merret vendimi/ Ministrja e Arsimit: Nesër pushim për të gjithë shkollat në...

Merret vendimi/ Ministrja e Arsimit: Nesër pushim për të gjithë shkollat në Tiranë, Durrës dhe Elbasan

23

Të gjithë shkollat në Tiranë, Durrës dhe Elbasan, zonat më të prekura nga tërmeti, do të jenë pushim. Lajmin e ka bërë të ditur ministrja e Arsimit Sportit dhe Rinisë, Besa Shahini në një konferencë për mediat, ku theksoi se ky vendim ka ardhur si pasojë e gjendjes jo të mirë psikologjike të disa fëmijëve dhe prindërve pas tërmetit.

Gjithashtu, pushim do të kenë edhe punonjësit e administratës që kanë fëmijë në 9-vjeçare dhe fillore.
“Duke e marrë këtë parasysh, si dhe duke dëgjuar me shumë respekt sugjerimet e psiokologëve të ndryshëm që na kanë kontaktuar dje dhe sot, kemi vendosur që: Dita e nesërme për të gjithe nxënësit e Tiranës, Durrësit dhe Elbasanit, TË JETË DITË PUSHIMI! Ditë pushimi të jetë njëkohësisht edhe për prindërit e nxënësve të shkollave 9-vjecare, të cilët punojnë në administratë shtetërore. Fatmirësisht, situata ne terren paraqitet drejt normalizimit, por që familjet e afektuara të tejkalojnë ankthin e djeshëm, u pa e arsyeshme që nxënësit e zonave të lartpërmendura bashkë me prindërit e tyre që punojnë në administratë shtetërore, ta kalojnë ditën e nesërme të lirë e të qëndrojnë me njëri-tjetrin”, njoftoi ministrja.

Sa i përket gjendjes së godinave pas tërmetit 5.8 ballë që tronditi vendin pasditen e djeshme, Shahini sqaroi se vetëm në 2 shkolla kanë pësuar dëmtime serioze, e ndërsa në 98 të tjera ka pasur plasaritje të fasadave, por tashmë gjithçka është në kontroll.

“Për fatin tonë të mirë, janë vetëm dy objekte shkollore që kanë pësuar dëmtime në masën që të mos jetë e sigurt hapja e shkollës të hënën. Një nga këto shkolla është klasë vartëse e shkollës qendër “Berxullë”, me numër të vogël nxënësish të cilëve do t’i sigurohet transporti për t’i dërguar në shkollën qendër. Ndërsa shkolla tjetër, është prapë shkollë vartëse në Tiranë, por do të bëjmë njoftimin për këtë shkollë pasi të marrim konfirmimin final nga Bashkia Tiranelë për gjendjen e saj. 98 shkolla të tjera kanë pësuar dëmtime si plasaritje fasadash, në muret e brendshme të shkollave apo ato të jashtme – pjesa kryesore e të cilave janë sanuar dhe pastruar gjatë ditës së sotme nga ekipet e bashkisë. Pra, dua t’ju siguroj, se insfrastruktura shkollore është gati për të vazhduar normalisht mësimin qysh nesër”, tha Shahini.

Ndërkohë, një nga masat e para që ka marrë ministria e e Arsimit, në një kohë kur pjesa më e madhe e personave ishin lëndime të shkaktuara nga paniku, është informimi për hapat që duhen ndjekur në rast fatkeqësie natyrore.

“Sot ndava me të gjithë drejtuesit e shkollave një video të “Save the Children” për masat që duhet të merren në rast tërmeti: Si duhet mbrojtur koka gjatë daljes nga banesa; kur duhet të dilet nga godinat dhe si të qëndrojmë të sigurt aty ku jemi. U kërkova që në orën e parë të mësimit të diskutohen pikërisht këto masa. Ndërkohë, së bashku me Ministren e Mbrojtjes, po ndërtojmë disa pamflete dhe video të tjera që do t’i shpërndajmë nëpër shkolla në mënyrë që të gjithë të ndihen sa më të informuar”, përfundoi Shahini.

Shqipëria u trondit pasditen e së shtunës nga një tërmet me magnitudë 5.8 me epiqendër në detin Adriatik dhe intensitet 7.5 ballë, 30 km në veri të Durrësit, teksa është ndjerë në të gjithë qytetet e vendit në orën 16:09.