Ballina Aktualitet Ministrja e Jashtme e Suedisë, bisedë me Ramën: Do koordinojmë punën me...

Ministrja e Jashtme e Suedisë, bisedë me Ramën: Do koordinojmë punën me mikun tim

18

Ministrja e Jashtme e Suedisë, Ann Linde me anë të një postimi në Twitter, ka thënë se ka zhvilluar një bisedë me kryeministrin shqiptar Edi Rama, nën cilësinë e kreut të OSBE, lidhur me krizën në Bjellorusi.

Linde e ka cilësuar Ramën, një mik të dashur prej vitesh, ndërsa shton se ai si kryetar aktual i OSBE po koordinon punë me Suedinë e cila merr kryesinë e OSBE pas Shqipërisë lidhur me krizën aktuale në Bjellorusi.

“Fola me mikun tim të dashur që prej shumë vitesh, Edi Rama. Si kryetar aktual i OSBE ne do të koordinojmë punën tonë në lidhje me krizën aktuale në Bjellorusi” shkruan Linde.

Kujtojmë se kryeministri Ram nën cilësinë e kreu të OSBE ka shprehur iniciativën e tij për të shkuar në Minsk dhe për të mundësuar një urë komunikimi mes palëve politike.

Kjo iniciativë e Ramës është mbështetur dhe vlerësuar gjerësisht nga SHBA dhe Bashkimi Evropian.