Ballina Aktualitet ot dita e dytë ku numri i të shëruarve është më i...

ot dita e dytë ku numri i të shëruarve është më i lartë se i të infektuarve në 24 orë! 112 raste të reja, 5 viktima

22

Kjo e premte është dita e dytë ku numri i të shëruarve është më i lartë se rasteve të reja në 24 orë. Më konkretisht, gjatë 24 orëve të fundit, kanë fituar betejën me COVID-in 132 qytetarë, teksa janë konfirmuar pozitiv 112 persona të cilat kanë ardhur si rezultat i 801 testeve të kryera, në privat dhe shtet.

“Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 801 testime për vlerësimin e infektimit nga virusi SARS COV2, dhe 112 persona janë konfirmuar pozitivë me COVID-19. 132 qytetarë janë shëruar në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 4923, që nga fillimi i epidemisë”, njofton ministria e Shëndetësisë.

Teksa numri i të shëruarve është optimist, fatkeqësisht 5 qytetarë kanë humbur jetën si pasojë e këtij virusit, mes tyre dhe një 49-vjeçar.

“Pavarësisht përpjekjeve të mjekëve, fatkeqësisht, në dy spitalet COVID, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen një 49 vjeçar nga Peqini, një 52 vjeçar nga Durrësi, një 72 vjeçar nga Fieri, një 81 vjeçare dhe një 82 vjeçar nga Tirana me sëmundje bashkëshoqëruese”, thuhet në njoftimin zyrtar.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 173 pacientë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 18 në terapi intensive nga të cilët vetëm 8 pacientë janë të intubuar. Ju informojmë se në dy spitalet COVID janë gjithashtu duke marrë shërbim të specializuar 42 qytetarë të cilët kanë qenë pozitivë me COVID-19 dhe aktualisht janë negativizuar, por po vijojnë të marrin trajtim spitalor për pasojat e sëmundjes.

Mbajtja e maskës, respektimi i distancës dhe shmangia e grumbullimeve janë këshillat kryesore që rithekson Ministria e Shëndetësisë.

“I drejtohemi të gjithë qytetarëve, për kujdes të shtuar për respektimin e rregullave të vendosjes me detyrim të maskes në ccdo ambient të mbyllur, të ruajtjes se distancimit fizik prej të paktën 1.5 metër nga të tjeret si dhe kujdesin për higjienën vetjake dhe kolektive. Rikujtojmë qytetarët se ndalohen të gjitha grumbullimet pasi janë burim i përhapjes së infeksionit, duke vënë në rrezik shëndetin tuaj dhe të afërmve tuaj”, përfundon njoftimi.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore
71 raste në Tiranë, 9 raste në Durrës, 5 raste në Elbasan, nga 4 raste në Krujë, Kurbin, Lezhë, Kavajë, 3 raste në Fier, 2 raste në Berat, nga 1 rast në Shkodër, Devoll, Has, Lushnje, Gjirokastër, Vorë.

COVID-19 – Statistika (28 Gusht 2020)
Testime totale 60418
Raste pozitive 9195
Raste të shëruara 4923
Raste Aktive 4001
Humbje jete 271 (Qarku Tiranë 128, Durrës 38, Shkodër 35, Elbasan 14, Fier 13, Korçë 12, Lezhë 10, Kukës 6, Vlorë 6, Dibër 4, Gjirokastër 3, Berat 2)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve
Tiranë 2063
Durrës 527
Shkodër 282
Fier 149
Lezhë 187
Korçë 184
Vlorë 137
Kukës 136
Elbasan 161
Berat 80
Gjirokastër 41
Dibër 54