Ballina Kuriozitete Pijeni në mëngjes dhe ditën tjetër do ndiheni sikur jeni 20 vite...

Pijeni në mëngjes dhe ditën tjetër do ndiheni sikur jeni 20 vite më të rinj! Ju jep fuqi dhe quhet qumështi “i artë”

24

Qumështi “i artë” është një pije e bërë nga përbërës natyral dhe është një nga më të dobishmet për shëndetin e përgjithshëm. Shafrani i Indisë është përbërësi kyç i kësaj recetë.

Disa nga përfitimet e shafranit:

-Ka veti anti-inflamatore -Forcon imunitetin -Pastron mëlçinë -Rregullon presionin e gja.kut

-Përmirëson kujtesën dhe funksionimin e trurit Ul kolesterolin, përmirëson shëndetin e tretjes, lehtëson çrre.gull.imet neurologjike

Ul trigliceridet, rregullon metabolizmin dhe peshën Ja si ta përgatisni këtë qumësht:

Përbërësit: ½ lugë çaji me piper të zi të bluar. ¼ filxhan me shafran pluhur.
filxhan me ujë.