Ballina Aktualitet “Plan për djegien e Kuvendit në protestën e 8 qershorit”, Spartak Ngjela...

“Plan për djegien e Kuvendit në protestën e 8 qershorit”, Spartak Ngjela e nxjerr zbuluar, i plas skandalin e rëndë Ili

34

Pas deklaratave të Presidentit Ilir Meta, i cili tha sot në Komisionin hetimor parlamentar se më datë 8 qershor ka patur informacion për një plan i cili synonte të digjej Kuvendin e Shqipërisë, ka ardhur edhe reagimi nga avokati Spartak Ngjela.

Ngjela ka zbërthyer lojën e Metës, teksa shprehet se dekreti u zhdekretua në datën 10 qershor.

Sipas Ngjelës presidenti e ka pritur djegien e Kuvendit me ankth në datën 8 qershor, dhe meqë ai nuk u dogj dot, zhdektetoi zgjedhjet që t’iu jepte dhe një dorë vazhdimit të përplasjeve.

Spartak Ngjela tha:

“Çfarë na tha sot presidenti ynë Meta?

“Kisha të dhëna- tha ai – se do digjej Kuvendi në datën 8 qershor!”

Po dekreti u zhdekretua në datën 10 qershor?

Çdo të thotë kjo? Kjo tregon se ky farë Presidenti e ka pritur djegien e Kuvendit me ankth në datën 8 qershor, dhe meqë ai nuk u dogj dot, zhdektetoi zgjedhjet që t’iu jepte dhe një dorë hordhive të vijonin përplasjet për destabilizimin e Shqipërisë.

Kjo është e vërteta. Por, a di Komisioni Hetimor këtë? Sigurisht që e di.”