Ballina Aktualitet Plani ekonomik i PD-së nga Basha: Vendit i duhet një ndryshim i...

Plani ekonomik i PD-së nga Basha: Vendit i duhet një ndryshim i madh! Do ta heqim taksën për milionerët dhe do e bëjmë të barabartë me popullin…9%

40

Ndërsa Luli po e shijon kafen e mengjesit nga vila ne Gjirin e Lalzit që i’a dhuroi oligarku, ka menduar edhe për shqiptarët, dhe po ben nje status duke menduar dhe qare hallet tona, ne mezi po presim sa te vij ne pushtet qe t’ua ulë taksen oligarkeve duke hequr taksën progresive, e t’ua bejë njesh me popullin e thjeshte 9% aq sa është sot për paga 30 mijë lekë të reja dhe pastaj ne te gjithe do jemi te lumtur me xhepa plote dhe do hame te gjithe me luge floriri.

Këtë ide gjeniale prej idioti në fushën e ekonomisë, të marrë nga ndonjë idiot apo idioite tjetër në SHQUP, Luli e ka si gjetjen më të madhe për të rritur ekonominë dhe mirëqenien e shqiptarëve. Ndaj edhe sot si në çdo dalje Luli u a tregoi shqiptarve programin e madh ekonomik që ai ka në zyrë dhe do e shpalos sapo të bëhet kryeministër.

Luli Basha shprehet se taksa progresive e aplikuar nga qeveria Rama ka dështuar duke rrënuar shqiptarët (por se si dhe pse vëtëm mendja e tij e di). Në një postim në faqen e tij në Facebook, thotë se ka zgjidhjen për të kapërcyer varfërinë. Për Lulzim Bashën zgjidhja është rikthimi te taksa e sheshtë, 9%. Kryedemokrati thekson se vendit i duhet një ndryshim i madh dhe rrënjësor.

“Në këto 7 vite, qeveria Rama e ka taksuar punën dhe dijen më shumë se çdo qeveri tjetër më parë. Barra më e rëndë e këtyre taksave ka rënë mbi shtresën e mesme. Sot të gjithë e shohim se taksa progresive e Ramës ka dështuar dhe ka prodhuar vetëm kaos, pandershmëri dhe padrejtësi. Ajo është kritikuar fort edhe nga organizatat ndërkombëtare si FMN.

Çdo ditë që kalon shqiptarët paguajnë më shumë taksa, ndërsa Rama i përdor ato për të bërë më shumë PPP me klientët e tij. Si pasojë e këtij keqmenaxhimi dhe kësaj arrogance, Shqipëria zhytet në varfëri, njerëzit humbin vendet e punës dhe kriza ekonomike thellohet.

Rama e ka futur dorën thellë në xhepin e çdo qytetari. Ai nuk mendon për njerëzit, por vetëm për nje grusht klientësh dhe oligarkësh dhe e ka vënë shtetin dhe cdo politikë fiskale në shërbim të tyre duke i lënë qytetarët në mëshirën e fatit.

Vendit i duhet një ndryshim i madh dhe rrënjësor! Politika jonë fiskale është pjesë e Planit Ekonomik për ti kthyer frymëmarrjen vendit dhe ekonomisë së njerëzve: më shumë të ardhura në xhepat e tyre dhe më pak taksa. Ne do ti eliminojmë nivelet e shumta të taksave mbi punën, do ti heqim pengesat që vetëm frenojnë zhvillimin dhe do të thjeshtojme të gjithë sistemin.

Ne besojmë se më shumë para në duart e qytetarëve do të nxisin investimin në arsimim dhe kualifikim dhe do ti japin frymë rritjes ekonomike. Politika jonë fiskale ka në bazë taksën e sheshtë 9% për qytetarët dhe të punësuarit, taksa më e thjeshtë dhe më e ulët në të gjitha vendet e rajonit.

Mirëqenia e shtresës së mesme, e atyre që punojnë dhe prodhojnë, është jetike për rimëkëmbjen e gjithë ekonomisë shqiptare. Vetëm një qeveri serioze që kujdeset për njerëzit do ta vendosë shtetin dhe politikbërjen në funksion të rritjes së të ardhurave të gjithësecilit dhe jo të një grushti njerëzish! Shqipëria e ka potencialin të ofrojë mirëqenie dhe siguri për të gjithë qytetarët e saj” shkruan Basha.

Mirëpo Luli që nuk lexon, por vetëm leh, sepse taksa e sheshtë është 9% për të gjithë të punësuarit me paga 300 mijë lekë dhe rritet në mynyrë progresive për milionerët, që Luli i vjenë keq dhe do t’i kthej në hallexhinjë duke i taksuar me modelin e tij që nuk ekziston në asnjë vend. tjetër. /Ekskluzive.al