Ballina Bota “Qëndroni në shtëpi”, Anglia në bllokimin e dytë kombëtar, Johnson prezanton masat...

“Qëndroni në shtëpi”, Anglia në bllokimin e dytë kombëtar, Johnson prezanton masat e reja kundër COVID-19

38

Anglia do të hyjë në një bllokim të dytë kombëtar në ditët në vijim, ka njoftuar Kryeministri Britanik Boris Johnson.

Vendimi erdhi disa orë pasi Britania e Madhe kaloi një milion raste me koronavirus.

Mbyllja njëmujore do të hyjë në fuqi nga e enjtja pas një votimi parlamentar në fillim të javës së ardhshme, tha Johnson gjatë një konference shtypi të shtunën në mbrëmje.

“Ne duhet të veprojmë tani për të përmbajtur vrullin e vjeshtës”, tha ai.

Johnson u detyrua të bënte njoftimin të shtunën pasi planet e qeverisë dolën në gazeta të shumta kombëtare mbrëmjen e kaluar.

Plani kishte qenë fillimisht për të njoftuar masat të hënën.

Bllokimi përfshin mbylljen e lokaleve, restoranteve dhe bizneseve jo-thelbësore, duke përfshirë sallone flokësh dhe palestra. Shkollat, universitetet dhe terrenet e lojërave do të qëndrojnë të hapura.

Njerëzit do të jenë në gjendje të largohen nga shtëpitë e tyre vetëm për arsye specifike: arsimimi, puna (nëse nuk janë në gjendje të punojnë nga shtëpia), për të blerë ushqim, për arsye shëndetësore.

Qeveria po dekurajon të gjitha udhëtimet jo-thelbësore, megjithëse njerëzit do të jenë akoma në gjendje të udhëtojnë jashtë për punë, me kusht që të ndjekin rregullat e karantinës së Anglisë pas kthimit të tyre.

Masat do të zbatohen vetëm për Anglinë.

Mbyllja e re do të qëndrojë në fuqi deri më 2 dhjetor.