Sadiku nuk ka të ndalur / Në superformë te Malaga, shumë pranë thyerjes së rekordit të skuadrës! – Descript

21

Armando Sadiku është në superformë. Sulmuesi i kombëtares shqiptare gjeti sërish rrugën e rrjetës me Malagan në Segunda Division duke iu afruar gjithnjë e më shumë thyerjes së rekordit të vendosur nga venezueliani Salomon Rondon me skuadrën andaluziane.

Në sfidën e vlefshme për javën e 34-të ndaj Etremaduras Sadiku realizoi një gol në minutën e 28-të, teksa i shërbyer nga Tete finalizoi një aksion të bukur të skuadrës vendase duke i dhënë avantazhin Malagas.

Ky ishte goli i 12-të për Sadikun në kampionat me bomberin shqiptar që synon të thyejë sa më shpejtë rekordin e Rondon i cili është shënuesi më i mirë në një sezon të vetëm në historinë e Malagas teksa ka arritur të realizojë 14 gola, 2 më shumë sesa numëron Sadiku aktualisht.

Sigurisht, duke pasur edhe shumë ndeshje të tjera përpara, për sulmuesin mund të jetë më e thjeshtë që të thyejë këtë rekord, për ta bërë edhe më të paharrueshëm eksperiencën te klubi andaluzian që me shumë mundësi nuk do të zgjatë pas verës.

Edhe klubi po e ndihmon, duke e caktuar atë si goditësin e’penalltive në këtë periudhë dhe sulmuesi nuk ka gabuar në 5 tentativat e tij. Përsa i përket sfidës ndaj Extremaduras goli i kuqeziut nuk i mjaftoi Malagas për të marrë tre pikët pasi ndeshja u mbyll në barazim 1-1.

Sadiku është në pronësi të Levantes teksa në fund të këtij sezoni do të rikthehet te skuadra valenciane që luan në La Liga. (Marrë nga Supersport)

The post Sadiku nuk ka të ndalur / Në superformë te Malaga, shumë pranë thyerjes së rekordit të skuadrës! appeared first on Descript.