Ballina Sport Shorti i Champions League: Interi “peshkon” grupin e ferrit, Real dhe Juve...

Shorti i Champions League: Interi “peshkon” grupin e ferrit, Real dhe Juve grupe të “komplikuara”

33

Sapo është hedhur në Monaco shorti i fazës me grupe të Champions League 2019-20. Një short që ka qenë i pamëshirshëm me Inter-in, por jo dhe aq me ekipet e tjera favorite. Ndeshjet e para të fazës së grupeve do të luhen të martën dhe të mërkurën, 17 e 18 shtator, ato të xhiros së dytë më 1 dhe 2 tetor, të xhiros së tretë më 22 dhe 23 tetor, të xhiros së katërt më 5 dhe 6 nëntor, të pestës më 26 dhe 27 nëntor dhe të gjashtës më 10 dhe 11 dhjetor.

Shorti për raundin pasardhës do të hidhet më 16 dhjetor. Ndeshjet e para të 1/16 finale do të luhen më 18, 19, 25 dhe 26 shkurt 2019, ndërsa ato të kthimit më 10, 11, 17 dhe 18 mars. Më 20 mars, UEFA do të hedhë shortin për çerek dhe gjysmëfinalet. Ndeshjet e para të raundit çerekfinal do të luhen më 7 dhe 8 prill, ndërsa të kthimit një javë më vonë.

Gjysmëfinalet do të luhen më 28 dhe 29 prill, ndërsa kthimi më 5 dhe 6 maj. Finalja është përcaktuar të zhvillohet të shtunën e 30 majit në stadiumin olimpik “Atatürk” të Stambollit.
Ja ndarja e grupeve:

Grupi A

Paris SG

Real Madrid

Club Brugge

Galatasaray

Grupi B

Bayern

Tottenham

Olympiacos

Crvena Zvezda

Grupi C

Man City

Shakhtar

Dinamo Zagreb

Atalanta

Grupi D

Juventus

Atletico Madrid

Bayer Leverkusen

Lokomotiv Moscow

Grupi E

Liverpool

Napoli

Slazburg

Genk

Grupi F

Barcelona

Dortmund

Inter

Slavia Prague

Grupi G

Zenit

Benfica

Lyon

Leipzig

Grupi H

Chelsea

Ajax

Valencia

Lille