Ballina Aktualitet Shpërthen ish-prokurori i dënuar: Na hoqe ne, por po nuk fute në...

Shpërthen ish-prokurori i dënuar: Na hoqe ne, por po nuk fute në burg Berishën, Metën, Ramën dhe të tjerët do humbësh s

23

Ish prokurori i Peshkopisë i shkarkuar nga vetingu dhe i dënuar me burg më heret p◄r korrupsion pasiv me 15 muaj heqje lirie Tom Dedaj në një status në Facebook u bën thirrje kolegëve të tij të bojkotojnë procesin.

“Ju bëj thirrje të gjithë prokurorëve e gjyqtarëve të bojkotojnë procesin e rivlerësimit, vetingut. Mos u paraqisni para tyre, mos shkoni qysh nesër në punë, braktisni detyrën, derisa gjendja e ligjit të përmirësohet” – shkruan ai.

Më tej, ai pyet SHBA-në, pse nuk futi në burg politikanët por e nisi reformën nga drejtësia.

“Amerikë kam një pyetje në emër të të gjithë shqiptarëve. Kur ndërmore reformën në drejtësi, që shumë shumë mirë bëre, dhe krijove SPAK, që shumë shumë mirë bëre, a kishe në plan të fusje në burg Sali Berishën, Fatos Nanon, Aleksander Meksin, Edi Ramën, Lulzim Bashën, Ilir Metën, Monika Kryemadhin e gjithë ministrat kriminelë e të korruptuar të Shqipërisë!? A kishe ndermend dhe a ke dosje ti për ta?” shkruan ish-prokurori.