Ballina Aktualitet Tërmeti në Turqi, reagon Erdogan: Bëni durim, jemi pranë jush

Tërmeti në Turqi, reagon Erdogan: Bëni durim, jemi pranë jush

22

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdo?an, reagon pas tërmetit të fuqishëm që goditi Izmirin pak minuta më parë.

Tërmeti me magnitudë 7.0 i shkallës rihter ka shembur disa ndërtesa, ndërsa deri në këto momente nuk raportohet për v.iktima.

Përmes një reagimi të pak minutave më parë në Twitter, Erdogan shkruan se të gjitha autoritetet janë në terren dhe po punojnë në operacionet e kërkim-shpëtimit dhe të evakuuimit.

“…jemi pranë qytetarëve tanë të prekur nga tërmeti. Ne morëm masa për të filluar punën e nevojshme në rajon me të gjitha institucionet dhe ministrat tanë përkatës”, shkruan Edrogan.