Ballina Bota Turqia i zgjat 3 muaj kerkimet në Egje, kryediplomati turk: S’bezdisemi se...

Turqia i zgjat 3 muaj kerkimet në Egje, kryediplomati turk: S’bezdisemi se Greqia zgjerohet në detin Jon, ama në Egje të m

25

Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu njoftoi se anija turke e studimit Oruç Reis do të qëndrojë në Mesdheun lindor për 90 ditë të tjera.

Njëzet e katër orë pas ultimatumit të dërguar nga BE për sanksione, Mevlut Cavusoglu deklaroi se Ankaraja nuk ka ndërmend të tërhiqet nga shelfi kontinental grek dhe qipriot dhe vuri në dukje se një seri e segmentuar NAVTEX do të lëshohet për studimin sizmologjik për secilën zonë veçmas dhe në data të ndryshme.

Siç sqaroi ai, NAVTEX i parë do të ketë të bëjë me sondazhet në zonat perëndimore (zonat e memorandumit Turko-Libian) dhe në fund të periudhës 3-mujore Oruç Reis do t’i afrohet territorit turk.

Ministri i Jashtëm turk, sipas Prothema, duke përshkruar si një shkak të luftës (Casus Belli) çdo zgjerim të mundshëm të ujërave territoriale greke në Egje. Në veçanti, ai vuri në dukje se Ankaraja nuk është e bezdisur nga zgjerimi i tyre në Detin Jon.

“Greqia vepron si të dojë atje ku ka të drejta. Kjo nuk na shqetëson. Sidoqoftë, në Egje ata nuk mund t’i shtrijnë kufijtë e tyre në 12 milje. Ky është një shkak i luftës. Ne nuk do ta lejojmë Greqinë të shtrijë ujërat e saj territoriale nga 6 në 12 milje. E them shumë qartë ”, tha kreu i diplomacisë turke.