Ballina Aktualitet U plagos në kroçere në mes të detit dhe humbi jetën! E...

U plagos në kroçere në mes të detit dhe humbi jetën! E dashura gjen “fajtorin”: Shqiptarët na e vonuan ndihmë

32

Mattei Sartori vdiq pas një sërë fatkeqësish që i ndodhën në kroaçeren që po udhëtonte  pranë vendit tonë tranzit  dhjetra milje larg nga porti i Durrësit. Çifti ishte duke ngrënë darkën e fundit të planifikuar gjatë udhëtimi në kroçere kur Matteo, pësoi një prerje të vogël nga një krustace deti.

Ai shkoi menjëherë në kabinë për të vendosur një ngjitës, megjithatë vuante nga hemofobia. Duke parë gjakun, ai u zbeh menjëherë. Në shkallët e anijes së lundrimit, ai ligështohet dhe përplas kokën. Pas pesë ditësh dramatike, ai vdes.

“Ndihma mbërriti vonë”- deklaroi Sonia Mercato.

Duke qenë se nuk kishte mjete të përshtatshme për fluturim gjatë natës, anija u drejtua drejt portit të Durrësit për t’u transportuar gjatë natës në Spitalin e Traumës në Tiranë, ku mbeti në kujdes intensiv për gati tre ditë.

Pastaj, transferohuni në spitalin Sant’Antonio në Padova me një fluturim që ndaloi në Brescia. Sartori, i cili mbërriti në Itali në kushte të dëshpëruara, vdiq 48 orë më vonë.

“Në Shqipëri ata nuk kanë pajisje për t’u marrë me këtë lloj emergjence. Ata nuk arritën të vinin dhe të merrnin Matteon me një helikopter dhe humbi shumë kohë. Ne u lamë të vetëm në det. Ai ishte një person i mrekullueshëm, i pëlqyer dhe i vlerësuar. Që kur fatkeqësia ndodhi, nuk mund të fle më në shtëpinë tonë dhe kam shkuar te prindërit e mi. Ne dhuruam organet, për datën e funeralit është ende herët”- u shpreh e dëshpëruar Sonia.