Ballina Aktualitet VIDEOSKANDALI/ Deklarata seksiste i Ilir Metës që mund të shkaktojë incident diplomatik

VIDEOSKANDALI/ Deklarata seksiste i Ilir Metës që mund të shkaktojë incident diplomatik

15

Ilir Meta, në vazhdën e deklaratave në gjëndje gjysëm të pirë, ka shkaktuar dje një incident diplomatik. Ai ka qenë për të parë ndeshjen Shqipëri-Bjellorusi krah Armand Dukës e Çim Pekës.

Në fund të ndeshjes, ndërsa dilte nga stadium, Meta është pyetur për ndeshjen. Dhe, si ndonjë tifoz ordiner, jo si president i Shqipërisë, ka fyer gratë bjelloruse.

“Kuqezinjtë e Shqipërisë dhe gratë e Bjellorusisë janë të papara”, ka thënë ai. Konotacioni është i qartë me përmbajtje seksiste.

Nuk dihet nëse do të ketë ndonjë notë proteste nga Bjellorusia, por nuk është mirë që të kuptohet edhe jashtë Shqipërisë, që kemi një president të marrë, që nuk i mendon ato që thotë.